Guatemala – 16 dnů na cestách (high level itinerář)

GUATEMALA zatím není moc turisticky objevená. Nebuďte překvapeni, pokud strávíte denně na cestách celý den. Nejdelší přejezd který jsme na naší cestě absolvovali byl 12 hodin, a auto dostalo pořádně zabrat. Často jsme neměli na výběr, spousta retardérů, přívoz nebo nezpevněná silnice. I to je každodenní chleba v horské části Guatemaly.

Zdravím vás, spolucestovatele! Dnes u poledního kafe vzpomínám na naše neskutečně pestré dny v Guatemale, počasí období sucha. Rozhodl jsem se že vám sem hodin 16 denní itinerář, který můžete využít k prozkoumání této krásné země a pak se k jednotlivým dnům vrátíme a rozepíšeme do detailu.

Nejprve se ještě jednou podívejme na to období sucha. Případne se mrkněte na náš článek Úvod a základní informace před cestou do Guatemaly.

Pokud nejste příznivci deště, pak je období sucha ideální čas k návštěvě Guatemaly. Od listopadu do dubna je počasí horké a suché, takže je ideální čas prozkoumat celou zemi. Jediné místo kde jsme měli déšť byla oblast Rio Dulce.

Guatemala city, první ráno a náš výhled z balkonu na ubytování
Guatemala city, první ráno a náš výhled z balkonu na ubytování

Den 1-2: Guatemala City
Začněte svou cestu v rušném hlavním městě Guatemaly. Ubytujte se v malém bytě v centru města a prozkoumejte místní trhy a muzea. Nenechte si ujít příležitost ochutnat autentickou guatemalskou kuchyni.

Během rána druhého dne, jsme si hned půjčili auto, které ale nedoporučuji použít v hlavním městě. Doprava je chaotická. Guatemalci nedávají na kruhovém objezdu blinkr a pořád vám vjíždí do cesty, hlavně při výjezdu z objezdu. Často se tady troubí jen jako na upozornění, nebo pro informaci.

3.-4.den: Antigua
Udělejte si krátkou jízdu do krásného koloniálního města Antigua. Zde se můžete ubytovat v Glampingu, nebo v okolních horách v ECO Lodge, či historickém centru a prozkoumat městské dlážděné ulice (připomíná staré evropské město) a barevné budovy. Nezapomeňte si udělat túru až na Cerro de la Cruz, odkud je úžasný výhled na město.

San Pedro Vulcano
San Pedro Stratovulkan v pozadi. Miesto kde sme sa fotili, bola fantasticka, Nemecka Beer Garden na ceste z Hobbitenanga. Doporučuji po delších dnech fazolí a tortil to byl příjemý refresh.

5.-6.den: jezero Atitlán
Přejezd k jezeru Atitlán, jednomu z nejkrásnějších jezer na světě. Bohužel v období sucha hodně často padá na jezero smog, nebo opar. Ubytujte se v glampingu u jezera, nebo na některém z Joga Retreats, kterých je v okolí hned několik. Prozkoumejte místní vesnice, a nebojte se cestovat po jezeře na lodi. Nenechte si ujít příležitost vydat se na výlet do Indian Nose, kde si můžete vychutnat nezapomenutelný výhled na východ slunce.

Soumrak u jezera Attitlán

7.-8.den: Flores a centrální Guatemala
Z Jezera Attitlan je přejezd do Flores přes centrální Guatemalu sice krásná podívaná, ale počítejte s komplikacemi a delší cestou. My jsme na cestě strávili skoro 12 hodin. Největší problém je, že mezi Attitlánem a Flores neexistuje rozumná přímá cesta. Jedna vede přes nezpevněnou náhorní plošinu, skrz domorodecké vesnice, druhá přívozem (protože na jednom místě chybí most přes řeku a jediný způsob jak se dostat na druhou stranu je přívoz). Lepší varianta by byla, mít auto které vrátíte a do Flores poletíte letadlem, a do Tikalu by jste se dostali busem, nebo taxíkem.

V zkratce, jsme po dni jízdy do města Flores měli čas už jenom na večeri a přecházku po starém historickém centru u jezera Lago Petén. Je tady několik zajímavých restaurací, a celkově se tady příjemně relaxuje. Město je velké, ale nejzajímavější (turisticky) je ostrůvek který přejdete za jeden den. Nespěchejte, pokud nemusíte a užijte si atmosféru.

9.-10.den: Tikal
Jeďte do severní části Guatemaly a navštivte starověké mayské ruiny Tikal. V místě v blízkosti ruin (uprostřed národního parku) se dá ubytovat, nebo se ubytujete ve městě Flores, u jezera Lago Petén Itzá. My jsme ráno z Flores do Tikalu asi hodinu jízdy autem. V Tikale prozkoumejte chrámy v džungli. Místo je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Tikal – Jedna z nejkrásnějších pyramid, na centrálním nádvoří. Dostanete se sem asi po 30 minutách chůze z parkoviště.
Tikal setkani se stredni skolou
Mísní decká, byli často překvapené že po COVIDOVé turistické pauze konečne vidí turisty. Tak se s námi chtěli odfotit. Samozřejmě jsme si fotku udělali taky 🙂

11.–14. den: Rio Dulce
Jeďte do Rio Dulce. Tohle místo nás naprosto uchvátilo. Ne samotné Rio Dulce, co není nic moc, a město je jenom malá vesnice s velkým mostem, ale ten způsob života a klid na řece, zvuk opic která na míste v džungli žili. Bydleli jsme v Boatique Hoteli, který byl samozřejme postaven jednou rodinou z USA, Američanem z města Houston.

Prozkoumejte místní divokou zvěř a projeďte se na lodi úžasným kaňonem řeky Rio Dulce, navštivte Lost Sietes Altares, město Livingston (Pozor: ne Livingstone), nebo jenom tak si půjčte kajak a plavte se po řece.

Barber, na cestě z Tikalu do Flores. Jedna z našich rutin, na cestě po jižní Americe, je návštěva místního barbershopu.

15-16. den – Guatemala City
Putování jsme zakončili znova ve městě Guatemala city kde jsme prozkoumali místní restaurace a kulturu.

Přejezdy.

Nezapomeňte se samozřejmě podívat na přejezdy. Trvali hrozne dlouho, a na cestách jsme si pravidelně hledali místa zájmu, jako např. Semuc Champney, nebo Crater Azul, nebo Los Tarales Natural Reserve (Tady bych na příští cestě do Guatemaly klidně zůstal relaxovat, cestovat a sportovat i týden. Dokonalé místo na regeneraci z uspěchaného života západního světa).

Nezapomeňte se při objevování této krásné země vždy bavit a být v bezpečí. Šťastné cestování!

Corporate Avis VW dostal zabrat. Na cesty po Guatemale rozhodne doporučujeme investovat do 4×4

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s