Azory – jednoduchý průvodce ostrovem Terceira

Azorské ostrovy tvoří devět nádherných ostrovů. Každý z nich vám nabídne krajinu mírně odlišného charakteru. Na celou cestu jsme měli pouze deset dní včetně časově náročné dopravy. Z toho důvodu jsme si museli pečlivě vybrat, který z devíti ostrovů navštívíme. Pokud ještě nevíte, co od Azorů očekávat nebo jak se zde přesouvat, tak vám doporučuji na chvíli přeskočit ke článku Azory – Úvod před cestouPři plánování cesty jsme pročítali spoustu online zdrojů a nakonec jsme vybrali tři ostrovy – Terceira, Pico a Sao Miguel.

Cestu jsme začali na Terceire. Tento ostrov byl nejméně turisticky rozvinutý. Následně jsme se přesunuli na ostrov Pico. Je zde nejvyšší hora Portugalska, která je zároveň stratovulkán. Posledním ostrovem, který jsme navštívili, byl Sao Miguel, který je turisty nejvíce navštěvovaný. Pokud se díváte na internetu na krásy Azorských ostrovů, tak se dá očekávat, že na většině fotek je zachycena právě příroda ostrova Sao Miguel. V tomto článku se ale zaměříme jen na ostrov Terceira.

Terceira

Naše první cesta letadlem trvala přibližně jedenáct hodin. Pokud cestujete z Prahy jako my, tak máte hned několik možností, jak cestovat. Cesta může trvat devět až dvacet hodin. Pokud koupíte letenky včas, tak můžete najít letenky za tři až pět tisíc korun. Ty nejlevnější jsou s dlouhým čekáním v Lisabonu. Nicméně, tento přestup si můžete zpříjemnit a vyrazit na menší prohlídku města. My jsme letěli z Prahy do Lisabonu se společností Czech Airlines. V Lisabonu jsme čekali přibližně tři hodiny, a následně přesedli na letadlo společnosti TAP Portugal. S touto společností, jsme letěli do „centra Azor“ na ostrov Sao Miguel, kde jsme přestupovali na letadlo SATA Airlines (místní aerolinka) a vyrazili na poslední let s cílem na ostrově Terceira.

Po příletu na letiště jsme si vzali kufry a vyrazili na cestu. Výjimečně jsme auto nepůjčovali na letišti. Za 20 EUR, jsme se přesunuli taxíkem z letiště do hlavního města Angra do Heroísmo. Zde jsme za patnáct minut vyřídili zapůjčení auta. Cena za zapůjčení auta na dva dny se pohybovala kolem 100 EUR včetně poplatku za druhého řidiče. Auto bylo v perfektním stavu, na místě jsme vše zaplatili zkontrolovali a vyrazili. Ani jsme nemuseli jet daleko, abychom narazili na jednu z nejlepších restaurací na Terceirii. Když tady budete, určitě zamiřte do Cais de Angra u maríny v Angra do Heroísmo. Měli zde skvělé červené víno, steaky nebo ryby. Po jídle jsme vyrazili nakoupit zásoby jídla a pak se ubytovat do Alluar Lodge, kde jsme bydleli 2 noci.

Alluar Lodge je bydlení ve dřevěných unimobuňkách s výhledem na oceán, které jsme našli na booking.com. Pokud pojedete se svou polovičkou, bude se vám tu líbit, protože to je romantické místo. Pro nás dva chlapi to ale byla jedna z posledních možností, které byly v čase rezervace k dispozici. Bydlení je hezky nafocené, ale je mimo veškerou civilizaci a večer jsme tak byli odkázaní na zásoby, které jsme si nakoupili ve městě. Ubytování je až moc blízko otevřenému moři a dřevěné domky jsou hodně křehké. Pokud hodláte navštívit Terceirii v období, kdy zde silně fouká, což bývá nejspíš po celou zimu a jaro, tak doporučuji bydlení někde ve městě. Celu noc jsme slyšeli silný nárazový vítr, který nám nedal spát kvůli tomu, jak se opíral o domek. Pokud bych měl možnost jít do bydlení znovu, vybral bych si cokoliv, ve městě Angara Do Heroismo. Po návštěvě Azorů, jsme se s kamarádem shodli, že Angara Do Heroismo je nejhezčí město, které jsme navštívili mezi všemi ostrovy (Terceira, Pico, Sao Miguel). Město je malé, útulné, příjemné na procházky a je zde několik možností na večerní posezení. Zdejší architektura připomíná staré kolonizační časy. Domy jsou hezké a bílé, s výraznými okenními rámy.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Po probděné noci jsme ráno vyrazili na okružní jízdu ostrovem. Dopoledne jsme cestou pořizovali fotky z různých míst a vyhlídek. Na první pohled je krajina plná různých ohrad, které jsou vytvořeny z typických kamenů. Je na to krásny pohled, když máte hezké počasí. Vše je krásně zelené a žije si to zde svým životem. Dobytek se volně pohybuje po krajině v zdánlivém řádu mezi jednotlivými ohradami. Když si vzpomenu na ten pohled a chuť hovězího masa, tak je mi už naprosto jasné, proč zde chutná tak skvěle.

Terceira Vyhlidky

Po těchto fotografických zastávkách jsme vydali na náš první zdejší hiking trail. Pokud jste milovník pěší turistiky, tak jste zde na správném místě. Terceira, nabízí hned několik skvělých trailů, kde si navíc můžete pořídit nádherné fotky. Nejlepší zdroj, který na Azorech pro turistické trasy najdete, je z místní Trails.visitazores.com. Na odkazu najdete fotky z jednotlivých stezek a jejích náročnost. My jsme si vybrali trail Baias Da Agulva, který můžu jenom doporučit. Jedná se o cestu po okraji skalnatých útesů. Trail je plný výhledů a rostlin, které u nás objevíte pouze v květinářství. Cesta trvá přibližně dvě hodiny. Pokud ale fotíte, počítejte s tím, že vám to zabere víc času. Milovníci trail runningu nebo jakýkoliv běžci, kteří si umí poradit s komplikovaným terénem, jsou zde v běžeckém ráji. Nikde na internetu jsme nenašli doporučení na běhání, ale vzhledem k podmínkám, krásné přírodě a rozmanitosti terénu je hřích si zde aspoň jednou nezaběhat. Pokud chcete doplnit pobřežní trail o další zajímavá místa, tak doporučuji přírodní rezervaci Reserva Florestal Parcial da Serra. Zde vás čeká krásná vnitrozemská příroda, mechem obrostlé stromy, jezera, květy a čerstvý vzduch. Jelikož se jedná o oblast s vyšší nadmořskou výškou, tak v době naší návštěvy tento trail nebyl ideální. Oblaky které ostrovem putovaly vytvářely místy tak hustou mlhu, že nebylo vidět ani na krok. Pokud máte ale štěstí na počasí, rozhodně doporučuji toto místo přidat do svého itineráře.

Jelikož není Terceira turisticky moc navštěvovaná, tak zde není moc míst, kde se najíst nebo občerstvit. Určitě si sebou vezměte dostatek pití a případně svačinku. My jsme měli pořád v batohu dostatek pití, oříšků a ovoce ze supermarketu. Kromě většího obchodu ve městě Angara do Heroismo jsme na supermarket nikde nenatrefili.

Baias Agulva Trail

Caneta

Po delším cestování kolem ostrova jsme hledali ideální místo, kde bychom dočerpali sílu a hlavně dobili baterku ve vybitém mobilu. Jedním z takových míst byla Caneta. Trvalo nám dlouho najít místo, kde bychom se mohli najíst. Hledání se ale vyplatilo a toto místo vám rozhodně musím doporučit.

Adresa restaurace je Rua As Presas – 13 – Altares, Angra Do Heroismo. Jedná se o typickou místní restauraci se skvělým výběrem jídla, vína a různých portugalských a azorských dobrot. Jak už bývá v azorských restauracích zvykem, menu tvořily většinu ryby a hovězí maso. Byla tu skvělá atmosféra, jídlo bylo poctivé a chutné. Po návratu jsem dohledal jejich stránky, kde si můžete udělat rezervaci nebo do restauraci zavolat kvůli dostupnosti. Měli jsme štěstí že v čase naší návštěvy, měli ještě volné místo na sezení. Když jsme dorazili, probíhala zde oslava Podle všeho se jedná o vyhlášenou místní restauraci, kam chodí kromě turistů i hodně místních. Po tomto pozdním obědě jsme se vydali na další putování po ostrově.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Algar da Carvao, Monte de Brasil, Furnas do Enxofre

Další cesty po ostrově nás vedou do vnitrozemí. Algar da Carvao je místo, které doporučuji rozhodně navštívit. Asi za 6 EUR se podíváte do jeskyně, která vznikla sopečnou činností. Proud lávy, který unikal ze zemského jádra a hledal si cestu na povrch země, utvořil tuto jeskyni. Na internetu najdete hodně doporučení, abyste si na jeskyni vyhradili cca 2 hodiny. Nám to zabralo s parkováním a občerstvením maximálně jednu hodinu. Pokud vás to zaujalo, více informací o lokalitě najdete na stránkách visitazores.com.

Algar da Carvao

Po krátké procházce ve vulkanické jeskyni jsme pokračovali do Furnas do Enxofre. Jednalo se o jedno z nejlepších míst, které jsme na Terceirii navštívili.

Furnas

Poté jsme zamířili zpátky do města Angra Do Heroísmo, kde jsme se vydali na procházku po Monte Brasil. Monte Brasil je hora, která se nachází u města a je přístupná pěšky z centra a bez jakéhokoliv poplatku (2017). Pokud máte rádi výhledy, tak tady se je určitě užijete. Je zde hezký pohled na město a oceán. Pokud se sem vydáte pěšky, tak celá túra se dá zvládnout za dvě až tři hodiny. Když je hezké počasí, místní sem chodí na piknik. Pokud je špatné počasí, tak bych sem rozhodně nechodil. Místo je zvláštní i tím, že je zde vojenská pevnost, technika a protiletadlové děla a kanóny. Na opačné straně Monte Brasil najdete dětské hřiště.

Tímto bych náš výlet na Terceirii uzavřel. Ostrov je hezký a turismem téměř nedotčený. My jsme na ostrově strávili 2 noci a 3 dny. Pokud bych se ale měl znovu vrátit, tak bych šel jedině v létě. Naším malým neštěstím bylo to, že jsme měli chladné počasí a vítr. Jinak jsme si ostrov fakt užili v jeho plné kráse.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s