Panama – jak se sbalit pod 12kg a cestovat efektivně pouze s jedním batohem.

Cesta do Panamy posunula naše cestovatelské zkušenosti o level výš. Skutečnost, že jsme měli s sebou různé vychytávky jakými jsou Dron DJI Mavic Pro, GOPro, stabilizátor nebo fotoaparát Sony se dvěma objektivy nás neodradila od cíle se sbalit pod 12 kilogramů. A bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem před cestou mohli udělat.

Kamarád Jakub, který se mnou cestoval do Panamy, si dal záležet na průzkumu a hledání informací na internetu o efektivním balení. Domluvili jsme se, že chodit s hlučným kolečkovým kufrem není v Panamě praktické. Hlavně ne, pokud víme, že se budeme často přemísťovat a cestovat lodí, čluny, letadly, autobusem a autem. Rozhodnutí bylo na světě. Teď se už jenom sbalit co nejefektivněji.

Jak to udělat? Museli jsme si v první řadě pořídit kvalitní vybavení. Oblečení, baťohy na velké přesuny (ne krosnu) ale jeden větší 45 litrový baťoh a v něm malý skládací a kompresní „daybag“ na denní výlety. Naším cílem bylo cestu si co nejvíc. A proto jsme se rozhodli investovat do kvalitnejšího vybavení, které nám zajišťovalo komfort cestování, rychlost balení nebo přesouvání a lehkost

Baťohy

Batoh Peak Design Travel Line 45L
Přesuny s jediným baťohem byli pohádka. Fakt jednoduché a smart cestování.
  • Pacsafe venturesafe EXP45, je 45 litrový baťoh, kterého předností a silnou stránkou je design a ochranný systém proti krádeži. V přední části je oddělený organizér na dokumenty, tablet nebo notebook. Po otevření baťoh připomíná kufřík. Uvnitř je síťka na kosmetiku nebo špinavé prádlo a velký 45 litrový prostor na oblečení a elektroniku. Dál má baťoh zapínatelné popruhy na úrovni pasu a hrudníku. Má krásné designové provedení ve třech barvách (já měl modrou) a velikost, která odpovídá leteckým normám (2019) carry on luggage. To znamená baťohu, se kterým vás většina společností pustí na palubu letadla (21.65″H x 13.78″W x 8.66″D). Pro cestovatele s omezeným rozpočtem je to dobrá varianta, jak ušetřit peníze na check-in luggage.
  • Peak Design Travel Line Backpack 45L, je 45 litrový baťoh, který měl Jakub. Časem jsem pochopil, že jeho baťoh byl na organizaci a celkovou přehlednost lepší. Drží tvar klasického kufříku, ale má vlastnosti baťohu. Zpevněná záda, organizéry, praktická úložná místa na tablet, fotoaparát a další vymoženosti. Baťoh má rukojeti na všech stranách, zipy s ochranou proti odcizení, skryté kapsy na dokumenty nebo kapsu na sluneční brýle s polstrováním. Není to jenom baťoh na cestování, ale osobně ho vnímám i jako kvalitní business baťoh.
  • Skládací daybag, jedna z nejdůležitejších věcí, pro jednodenní výlety. Použil jsem ultralight verzi baťohu, který se dá sbalit do rozměrů malé knížky. Skvělé jsou značky Quicksilver, Osprey, Oakley nebo Matador. Většinu z nich si můžete vyzkoušet v cestovatelském obchodu v Praze nebo na Letišti Václava Havla. Já jsem osobně investoval do této verze Quicksilver skládacího baťohu. Výhodou je, že má velký objem a na denní výlety jsem do něj sbalil svačinu, lahev na vodu, skládací nepromokavou bundu, obal s dronem a kameru. Pro jednodenní výbavu naprosto dostačující. Nevýhodou je, že nemá zpevněnou výstuž na záda. Takže pokud si budete v baťohu organizovat věci, tak je musíte naskládat tak, aby vás netlačili.

Organizéry

  • Eagle Creek Compression Packing Cubes, neboli kompresní obal na oblečení. Tento obal vám umožní sbalit veškeré oblečení do malého kufru. Překvapilo a nadchlo mě, že existuje kompresní obal, který nemusím pracně odsávat vysavačem. Já jsem svoje obaly kupoval v cestovatelském obchodě v Praze. Ceny na Amazonu mi přijdou lepší. Měl jsem dva kompresní obaly s nápisem L (large) a dva M (medium). Obal s nápisem S (small) byl až moc malý pro moje oblečení, ale umím si to představit pro použití například dámského spodního prádla nebo menších kusů oblečení. Taky by se dal použít na léky, vitamíny a další křehké cestovní záležitosti. Eagle Creek mají dvě varianty obalů. Jeden v provedení s jediným otvorem a druhý můžete otevřít na obou stranách. Jednu stranu můžete využít na čisté prádlo a druhou na špinavé. Hodně praktická záležitost. Hlavně, když víte, že na cestě budete muset určitě své věci vyprat nebo vyhledat laundromat.
  • Eagle creek dál nabízí Tech Pouch, technický organizér na kabely, adaptér, SD karty, nabíječky. Tento Tech Pouch se dá použít taky na léky nebo maličkosti, které by se vám váleli jinak v baťohu.
  • Technický organizér, který jsem použil já byl konkrétně BAGSMART Electronics travel organizer, do kterého se mi vešla celá technická výbava včetne kamery GOPRO Hero 5 a dron DJI Mavic Pro s příslušenstvím (FLY Combo včetně baťohu, nebo bez). Jakub si vystačil s organizérem od TENTA BYOB ve kterém měl svojí kameru a druhý objektiv.
  • Celkově se mi myšlenka organizérů líbí. Je to diskrétní, když vás kontrolují na letišti, tak se nehrabete mezi kalhotkami nebo trenkami ale jednoduše vytáhnete organizéry v celku a v baťohu se tak výrazně víc vyznáte, víte, co kde máte a osobně už jinak cestovat nechci. Komprese těch EAGLE Creek obalů dál zajistí, že můžete do baťohu zabalit oblečení víc.
Baťohy z levé strany: PACSAFE Venturesafe 45 L,
a promyšlenější brácha PEAK DESIGN Travel Line 45 L
Před odjezdem do Panamy s jediným baťohem.

Elektronika a příslušenství

  • USA Adaptér, který mi ušetřil hodně místa byl skvělý nápad a extrémně ulehčil dobíjení veškerého zařízení, které jsme s sebou měli. Měli jsem je ve dvou variantách, můj byl od společnosti SYNCWIRE 34W. Původně jsem si říkal, že 4 sloty nevyužiju, ale brzy jsem v Panamě zjistil, že jsem udělal dobře. Jeden vstup na GoPro, druhý na stabilizátor, třetí na mobil a čtvrtý na JBL GO repráček, který jsem měl pořád s sebou. Chyběl mi pátý USB, který bych použil na ovládač od DRONA nebo na IQOS 🙂 Každopádně DJI DRON jsem kvůli napájení musel nabíjet přes klasický adaptér pro USA zásuvku. Výhodou DJI adaptéru je, že akumulátor který nabíjí drona má ještě další dva otvory pro nabíjení USB zařízení. Takže jeden multifunkční adaptér a jeden klasický mi na cestě vrcholně postačovaly. Pro inspiraci zde uvádím ješte jeden model od Amazonu, Amazon Basics.
  • Kamera SONY, GOPro Hero 5 a DRON DDJI Mavic Pro se nám do baťohu a organizérů vešly v pohodě. Píšu tady o kameře GOPro Hero 5 protože ji používám už nekolik let, každopádně ještě lepší variantu pro cesty představuje její mladší sourozenec GOPro Hero 6 nebo nejmladší GOPro Hero 7, který má zabudovaný softwarový stabilizátor pro stabilizaci obrazu. Jelikož jsem na tuto cestu používal starší Hero 5 model, tak jsem musel použít klasický stabilizátor obrazu Feyutech který je kompatibiliní s GOPro velikosti kamerky.

Oblečení a další nutnosti:

  • Skládací a nepromokavá bunda. Klíčové je, aby se dala poskládat, nezabere moc místa, je nepromokavá a neprofukavá.
  • Univerzální botasky. Já jsem zvolil černé, které se hodí do města, ale zároveň jsou vhodné i na běhání, celodenní nošení, mají podrážku která se hodí na výlety do přírody, do písku, do města a rychle schnou.
  • Čelovka je nutnost. Několikrát jsme se v Panamě ocitli absolutně bez světla nebo elektriky. Určitě si s sebou jednu vemte.
  • Nepromokavý obal na telefon a peníze. Ideálně pokud můžete vemte si s sebou hodně 20 dolarových bankovek. Občas se mi stalo že 50 dolarovou nebo 100 dolarovou bankovku mi nechtěli vůbec vzít.
  • Pořádnou powerbank. Často jsme už v čase obědu potřebovali nabít telefony. Některé místa jako San Blas jsou většinu dne bez elektřiny. Místní poušteli 3 krát denně benzínový agregát, jinak jsme používali powerbanku.
  • Malý univerzálny ručník.
  • Náhradní SD karty. Osobně radši volím víc karet s menší pamětí. Když točím video dronem nebo na kameru, tak karty častěji obměňuji. A hlavně kdyby mi kartu nebo drona ukradli, tak budu mít svůj materiál rozdělený na vícero kartách.
  • Kostka mýdla, kterou jsem používal na praní a koupání místo šampónů a sprochvých gelů. Šetří hodně místa a váhy. Šampón nebo sprchové gely byly ve většině případů na apartmánech k dispozici.
Pohled na město z vyhlídky Cerro Cedro, Panama City.
Jedno z nejlepších míst k focení panoramat města.

Doufám, že vám tento seznam pomůže. Panama je rozvinutá země. Hromadu věcí jsme si mohli pořídit za české ceny na místě. Opalovací krémy, jídlo, kosmetiku a jiné tekutiny jsme sebou nevozili, protože jsme si je hned na místě pořídili. Žabky jsme nepoužívali. Všude jsme chodili v botaskách a když bylo potřeba, tak jsme chodili bosky. Všude, kde jsme chodili, na San Blas nebo Bocas Del Toro bosí, tak byl jemný písek nebo hladké skály.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s