Vodní aktivity na Zanzibaru – divocí delfíni, šnorchlování a Safari Blue.

Pokud se rozhodnete jet na Zanzibar, rozhodně si naplánujte šnorchlování, plavání s delfíny a Safari Blue. Je nám jasné, že Zanzibar se pro vás rovná krásné pláže. Těm se ale věnujeme ve speciálním článku. Teď vám chceme přiblížit vodní aktivity, které jsme vyzkoušeli.

Šnorchlování

Celkem jsme šnorchlovali na ostrově třikrát. Poprvé a zároveň mé šnorchlovací poprvé v životě bylo hned druhý den. A byla jsem tak nadšená, že jsme si hned zamluvili výlet na Safari Blue, kde se šnorchluje hned dvakrát.

Hned vedle hotelu ve kterém jsme bydleli ve východní části Zanzibaru v Dongwe, se nacházelo centrum vodních aktivit Bucanner diving. Po krátkém seznámení s místním instruktorem a proškolení jsme v deset dopoledne vypluli vstříc novým zážitkům. Odjížděli jsme na malém motorovém člunu v době silného odlivu sami jenom s kapitánem. Po krátké jízdě jsme dorazili na místo. Dal nám základní pokyny, chvíli plaval s námi, a když se přesvědčil, že zvládáme, nechal nás užívat si vodního království o samotě. Připadali jsme si jako v obrovském akváriu. Korály žily svým bohatým pestrobarevným a tichým životem. A my jsme se tím vším kochali.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Doporučení: Pokud jste člověk, kterému nevadí brát do úst šnorchl , který použily již desítky lidí před vámi, tak vám většina půjčoven půjčí výbavu. My jsme však investovali 250 Kč v Decathlonu do základní výbavy a opakovaně jsme tuto investici ocenili.

Pokud chcete opravdu hezké záběry, vezměte si s sebou kousek melounu a nabídněte jej rybičkám. Uvidíte, že za chvíli vás na fotce ani nebude vidět, protože se najednoou ocitnete v hejnu rybek.

Cena: 70 USD pro dvě osoby

Délka: 2 hodiny

Plavání na otevřeném oceánu s divokými delfíny – Kizimkazi

Pokud chcete mít tento zážitek, připravte se na vstávání kolem šest hodiny ranní. Zanzibar nabízí dva spoty, odkud se vyráží na oceán za delfíny. Jedna je na severu ostrova v blízkosti Nungwi. Druhá, na kterou jsme vyrazili my a která je na Tripadvisoru velmi doporučovaná, se nachází v Kizimkazi. Díky poloze našeho hotelu (Dongwe – východní pobřeží) trvala cesta autem do Kizimkazi asi 30 minut. Hotel nám na cestu připravil pár banánů na snídani, abychom měli energii, kterou pro plavání v oceánu při východu slunce ocení každý. Po příjezdu do rybářské vesnice Kizimkazi jsme se ocitli doslova uprostřed ranního rybářského trhu. U břehu bylo zakotveno desítky lodí a rybáři na břehu nabízeli své ranní úlovky. My jsme měli sotva rozlepené oči, ale vesnicí již proudil čilý ranní ruch.

20180119_070511595393806.jpg

Neměli jsme ale čas procházet se po trhu, protože nás náš průvodce hned vybavil ploutvemi a zamířil k lodi. Pokud jsme chtěli zvýšit šanci, že delfíny uvidíme, museli jsme okamžitě vyrazit. Asi 15 minut jsme jeli motorovým člunem kolem jižního pobřeží Zanzibaru. Poté náš průvodce a kapitán v jedné osobě změnil razantně kurz a nám došlo, kam má namířeno. V ten moment jsme pocítili strach. Mířili jsme totiž v malé loďce přímo na ty největší vlny, které vznikaly díky bariéře z korálových útesů. Sotva jsme ji zdolali dostali jsme strach po druhé. Nevíme proč, ale mysleli jsme si, že budeme plavat s delfíny v nějaké krásné klidné laguně. Místo toho jsme se naráz ocitli na otevřeném oceánu s velkými vlnami. Neměli jsme ale čas na strachování, protože nás kapitán vyzval ať se nachystáme. Ploutve, brýle a šnorchl nasazeny a už jsme nedočkavě vyhlíželi delfíny spolu s dalšími asi 7 loďkami. Pak už to šlo ráz na ráz. Pokud některá z loděk zahlédla delfíny, všichni se k nim rozjeli a my už jen slyšeli pokyny kapitána, ať vyskočíme. Nikdy předtím jsme neplavali s delfíny v oceánu, takže jsme ze začátku nevěděli co dělat. Skočili jsme do vody, ponořili hlavu a splašeně se rozhlíželi kolem sebe. Netušili jsme, kde jsou a odkud připlavou. po chvilce jsme je uviděli, jak plavou přímo na nás. Ani jsme nedutali. Ti z vás, kdo již podobnou zkušenost máte víte, že tento okamžik je velmi krátký. Jak delfíni rychle připlavou, tak rychle zmizí. Ale nám se v ten moment zastavil čas. Delfíni kolem nás pomalu proplouvali v těsné blízkosti. Nekmíří z nich se nám dívali přímo do očí. Jakmile odpluli, podívali jsme se na sebe a z obou čišelo nadšení. Rychle jsme plavali k lodi, a jeli jsme znovu pronásledovat delfíny. Celkem jsme do vody skočili asi pětkrát. S postupem času bylo čím dál těžší delfíny najít, takže jsme zamířili zpátky do přístavu. Fotky si můžete prohlédnout na našem Instagramu nebo se podívejte na našem YouTube kanálu na videu.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Doporučení: Pokud vám bude někdo nabízet výlet za delfíny odpoledne, nedoporučujeme. Pokud chcete opravdu delfíny vidět, nejlepší čas je brzo ráno, kdy se přibližují k pevnině, aby se nasnídali.

Cena: 100 USD pro dvě osoby

Délka: 2 – 2,5 hodiny

Safari Blue – celodenní výlet na vodě

Tento celodenní výlet začíná v oblasti Fumba, odkud všechny loďky vyplouvají. Výlet nabízí na Zanzibaru několik průvodců a najdete jej také v nabídce hotelů. Za nás doporučujeme rozhodně stránky Safari Blue. Výlet, který organizuje tato společnost, má skvělé hodnocení na Tripadvisoru. Průvodci vám budou říkat, že nabízejí stejné nebo podobné služby za lepší peníze. My jsme však během dne viděli hned několik loděk průvodců nebo jiných společností, kde pasažéři spolu s organizátory vyhazovali z lodi vědra vody.

Program dne:

  • Příjezd do Fumby – Ráno jsme dorazili na pláž mezi ostatní turisty, kteří čekali na lodě. U pobřeží stálo přibližně 5 lodiček označeno Safari Blue. Jednalo se o tradiční dřevěné lodě.
  • 30 minutová plavba lodí do první zastávky.
  • 1. zastávka na šnorchlování – Celá posádka lodi (zhruba 10 lidí) naskákala do vody a vydala se pronásledovat našeho domorodého průvodce. Toto místo bylo ideální na hlubší potápění. Nejednalo se o plytkou lagunu. Průvodce se často potopil a plaval hlouběji, aby nám ukázal různé druhy ryb.
  • 2. zastávka na šnorchlování – Asi nejhezčí místo, kde jsme na Zanzibaru šnorcholvali. Plytká azurová voda, korály plné malých pestrobarevných rybiček.
  • Po dvaceti minutách jsme skončili a vrátili se na loď. Na stránkách Safari Blue uvádí, že je 90% šance, že během plavby narazíme na delfíny. Zrovna když jsme se vrátili do lodi, objevilo se hejno delfínů.
  • Poté jsme se přesunuli na písečný ostrov poblíž. Jestli chcete pěkné fotky nebo záběry do videa, toto místo rozhodně nepropásněte. Posádka Safari Blue pro nás připravila provizorní přístřešek proti slunci na pláži a nabídla nám chlazené nealko občerstvení.
  • Poté jsme zamířili na vedlejší ostrov, kde nás čekal oběd a prohlídka stromů Baobab. Na oběd jsme měli plody moře s rýží a pivem. Jako dezert nám posádka Safari Blue postupně podávala různé druhy místního ovoce. Během této pauzy jsme měli možnost se v klidu seznámit s dalšími cestovateli, kteří s námi strávili den. Sdíleeli jsme zážitky ze Zanzibaru ale i dalších cest s páry s Izraele a Jihoafrické republiky nebo s mladou Američankou, která cestuje po světě sama. Nakonec jsme se šli projít kolem místních stánků se suvenýry a nakoupili pár věcí pro sebe i rodinu a přátele.
  • Výlet jsme zakončili plavbou do mangrovníkové zátoky. Pak už jsme jen napnuli plachtu a vydali se zpátky na Zanzibar

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Doporučení: Sjednejte si tento výlet online přes Safari Blue. Pokud nedělá někomu dobře celodenní plavba, nezapomeňte na kinedril. Nezapomeňte, že celý den, budete na slunci, takže opalovací krém, šátek, kšiltovku a ručník rozhodně oceníte. Nealko a alko ani jídlo nemusíte brát, pokud pocestujete s touto společností, protože nám kromě nápojů a oběda po celý den nabízela i ovoce.

Cena: 120 USD pro 2 osoby + 80 USD doprava do Fumby a zpět

Délka: 8 hodin

Doufáme, že vám tento i další články pomohly. Budeme rádi za zpětnou vazbu zde na stránkách, na Facebooku nebo na Instagramu. Sledujte nás a nezmeškejte tak další článek z našich cest.

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s