Výlety na Zanzibaru – Spice tour, Prison Island a Stone Town

Pokud se necítíte na šnorcholvání a plavání s delfíny,  i tak vám má Zanzibar stále co nabídnout. Můžete stejně jako my navštívit farmu s kořením, prohlídku hlavního města, tropický prales s opicemi nebo si můžete pronajmout buggy a zajet si na odlehlé pláže.

SPICE TOUR

Na Zanzibaru jsou dvě farmy. Jedna je velká a patří vládě a do té se nepodíváte. Potom je tu tato menší, která je určena pro turisty. Sotva jsme přijeli na místo, ujmul se nás domorodý průvodce a jeho pomocník. Za cca hodinu a půl jsme prošli celou farmu. Poznávali jsme koření a ovoce, které se tu pěstuje, nakoupili místní produkty a nakonec jsme ochutnali plody místní produkce. Dozvěděli jsme se, že králem koření Zanzibaru je hřebíček, který jako jediný vyvážejí a příjmy z něj tvoří velkou část jejich ekonomiky. Královnou je pak skořice, protože využijí každou část tohoto stromu. Z listů vyrábí čaj, z kůry se dělají malé dřevěné trubičky skořice, které si doma kupujeme a kořen využívají na léčení chřipky. Dále jsme se dozvěděli, že pokud mají muži problém s potencí, pomůže jim konzumace zázvoru. Ženám naopak prospěje muškátový oříšek. Dále jsme měli možnost vidět a ochutnat ananas, pepř, vanilku, avokádo, jack, kávu robusta, kakao, mango, papáju, banány, tamarin a další.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

PRISON ISLAND

Po příjezdu do Zanzibar City jsme zamířili rovnou do přístavu, kde náš průvodce domluvil loď, která nás odvezla na Prison Island (Ostrov vězňů). Během plavby jsme si povídali a mimo jiné se zmínil o tom, jak těžké je pro většinu obyvatel ostrova Zanzibar získat pas. Mají na něj sice nárok, ale v Zanzibaru je prý taková korupce, že by museli zaplatit takovou částku, na kterou většina obyvatel nikdy nedosáhne. Byli jsme sice na lodi směr Prison Island, ale po jeho slovech mě napadlo, že jsme spíš právě opustili ostrov vězňů Zanzibar. Prison Island je malý ostrov, na kterém se nachází v bývalých prostorech vězení farma suchozemských želv a budova vězení, která se ale už nevyužívá. Můžete se zde projít mezi desítkami želv a nakrmit je. Nejstarší želva má 192 let.  Poté se můžete projít k vězení, které bylo postaveno v roce 1893. Vězení bylo určeno pro násilné zločince z pevniny Tanganyika. Později, když byla epidemie žluté zimnice, bylo vězení využíváno jako karanténní centrum.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

STONE TOWN

Po návratu do Zanzibar City jsme zamířili do Lukmaan restaurant, který je vyhlášený mezi turisty i mezi místními obyvateli. Po Spice Tour a výletu na Prison Island jsme již byli dost hladoví a zároveň jsme těšili, že poobědváme pokrmy z místního koření. A to se také stalo. Restauraci určitě doporučujeme.  Po obědě jsme společně s průvodcem zamířili do centra města. Uličky jsou si velmi podobné a značení žádné, takže pokud se vydáte do města bez průvodce, budete to mít náročné. Neočekávejte krásné budovy a malebné městečko. Stone Town má i přesto rozhodně své kouzlo. To se skrývá v přirozenosti budov i obyvatel. Nikdo si tu na nic nehraje. Pokud se rozhodnete zamířit na místní trhy, varujeme, že to pro někoho nemusí být příjemný zážitek. Trh se skládá z rybího trhu, který zapáchá rybinou z ryb, které jsou porcovány přímo před vámi. Trh s hovězím a kozím masem se nachází hned vedle. Slabší povahy raději tuto část rychle projděte do trhu s kořením a ovocem. To je pastva pro oči. Na co už se dívalo hůř byl kuřecí trh, kde kromě již mrtvých kuřat vidíte v klecích několik druhů kuřat včetně kohoutů určených k zápasům.  Z trhů jsme zamířili k domu, kde údajně žil Freddie Mercury (vlastním jménem Farrokh Bulsara). Budova je v osobním vlastnictví, takže se můžete podívat pouze na vitríny s fotkami a základními informacemi. Prohlídku jsme zakončili u staré portugalské pevnosti The Old Fort a u House of Wonders.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Doporučení: Pokud nespěcháte, stravte na Spice Tour více času než dvě hodiny. Můžete tu  strávit třeba i půl dne. Nabízí se také varianta projet si Spice Tour na kole. Nebo zde můžete poobědvat nebo si něco sami uvařit. Hlavně pokud vás baví vaření a chcete se naučit vařit z místního koření, které zde zakoupíte, rozhodně zvolte tuto variantu. Zpětně nás mrzí, že jsme se od místních nenaučili nějaký recept. Pokud naopak máte málo času a nejste milovníkem želv, můžete vynechat výlet na Prison Island. Bylo to fajn, ale extra zážitek to pro nás nebyl.

Cena:

  • City & Spice Tour – 100 USD za dvě osoby
  • Prison Island TOUR – 120 USD za dvě osoby

Délka: Tím, že jsme tyto aktivity absolvovali v jeden den, zabralo nám to celý den. Každá aktivita trvá přibližně 2 hodiny. Počítejte ale i s přejezdy po ostrově.

Zanzibuggy

Nejkrásnější pláže Zanzibaru se prý nacházejí na severu ostrova u městeček Nungwi a Kwenda. Jeden den našeho pobytu jsme tedy vyčlenili severu ostrova. Strávit ale šest hodin jen na pláži, není nic pro nás. Proto jsme se rozhodli, že tři hodiny věnujeme trošce adrenalinu v podobě jízdy na buggynách. Napsali jsme do společnosti Zanzibuggy, jestli mají ještě volno a naštěstí nám našli poslední volné místo. V jednu hodinu odpoledne jsme se dostavili na recepci, kde jsme podepsali papíry týkající se bezpečnosti, pojištění, atd.. Recepční nás vybavila speciálními brýlemi a šátkem přes ústa, bez kterých by byla jízda po velmi prašných cestách dost náročná. Průvodce Buba nás krátce proškolil a spolu s dalšími pěti páry z Izraele jsme se nedočkavě vrhli do strojů. Nejprve jsme projeli městečkem a poté jsme již zamířili na prašné cestičky, které nás dovedly na tajné pláže, které jsou pro turisty těžce dostupné. Po asi půl hodině jízdy jsme přijeli na krásnou pláž, kterou znají jen místní. Hezčí pláž jsme na celém ostrově neviděli. Nikde žádní lidé, průzračná voda a písčitý ostrůvek, který díky odlivu vystoupil z oceánu. Buba a další zaměstnanci Zanzibuggy, kteří jeli s námi, nám nachystali vodu a ovoce k občerstvení. Poté naše cesta pokračovala na místní plantáže, kde jsme naše znalosti ze Spice Tour rozšířili o další zajímavé informace. Následně jsme se vydali na druhou stranu ostrova k městečku Kwenda. Průvodci nás vzali na odlehlou pláž v blízkosti známé opravny místních dřevěných lodí Dhow. Při zpáteční cestě do města jsme ještě zastavili v jedné vesničce a posadili jsme se na lavičky pod strom s místními muži. Byl to fajn zážitek. Vždy, když jsme projížděli autem a viděli, jak tam muži jen tak posedávají, měli jsme nutkání si přisednout, ale jako cizinci jsme se neodvážili zapojit se takto do jejich života. Proto jsme byli rádi, že nás k tomu průvodce vyzval. Také nám nabídl některé místní plody, které jsme ještě neměli šanci ochutnat, například Baobab nebo Tamarin.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Doporučení: Rozhodně si na sebe vezměte oblečení, které můžete zničit. Připravte se taky na to, že slunce zde je velmi silné a nemáte se kam moc schovat, takže se určitě před cestou namažte.

Cena: 120 USD pro dvě osoby + 20 USD pojištění

Délka: 3 hodiny

Doufáme, že vám tento i další články pomohly. Budeme rádi za zpětnou vazbu zde na stránkách, na Facebooku nebo na Instagramu. Sledujte nás a nezmeškejte tak další článek z našich cest.

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s