Chystáte se na Zanzibar? Máme pro vás tipy.

Názory na Zanzibar se liší. Někdo je z něj nadšen, někdo zklamán. My jsme byli nadšeni. V předchozích článcích jsme podrobně sepsali veškeré naše aktivity a pocity. V tomto článku pro vás chceme shrnout základní fakta a postřehy, které by se vám mohly hodit při plánování cesty.

Očkování

Různé zdroje se liší v tom, zda se musíte před cestou očkovat na žlutou zimnici. Nechtěli jsme ale riskovat problémy při příletu, takže jsme se nechali očkovat na žlutou zimnici. Zároveň jsme k tomu přidali i doporučovaný břišní tyfus a žloutenku typu A. Očkovali jsme se měsíc před odletem.

Víza

Do Zanzibaru jsou potřebná víza. Můžete si je jednoduše a rychle vyřídit přímo na letišti v Zanzibaru. Po příletu vyplníte dva dokumenty, zaplatíte 50 USD a jste vpuštěni do země. Pozor, poplatek můžete platit pouze kartou, tak se na to připravte.

Měna/spropitné/poplatky

Hlavní měnou je Tanzanský šilink. Ale jak v hotelech tak v obchodech můžete platit americkými dolary. Doporučuje se vzít si s sebou větší hotovost. Doporučujeme si také rozměnit dolary nebo šilinky na menší bankovky na spropitné. Většinou se nechává spropitné 1 USD, ale třeba řidiči nebo průvodcům jsme nechali 5 USD. Připravte se také na to, že za platbu kartou od vás mohou hotely vyžadovat poplatek 1 – 5 % z celkové částky.

Pošta

Pokud jste ještě stejně jako my nezanevřeli na pohlednice, máte dvě možnosti, kde vhodit pohled do schránky. Buď na poště v hlavním městě nebo při odletu v letištní hale.

Vybavení

Doporučujeme si vzít s sebou boty do vody, vlastní šnorchl a potápěčské brýle. Sice vám jej pravděpodobně půjčí v každém centru vodních aktivit, ale přece jen z hygienických důvodů se vyplatí pořídit vlastní.

 

Pláže

Během našich cest po ostrově, jsme díky výletům poznali asi 75 % ostrova. Zde je mapka ostrova se zaznačením našich cest.

27661966_10213396600460822_1704302597_n

Můžeme tak posoudit vlastně severní, jižní, západní a východní pláže.

Východní pláže: My jsme bydleli v resortu na východním pobřeží v blízkosti Dongwe. Východní pláže jsou ideální pro milovníky klidných pláží, kterým nevadí, že pláže jsou ponechávány místními tak, jak to vymyslela matka příroda. Na pláži tak najdete velké množství řas, které některým mohou kazit představu ideální pláže. Také se připravte na velmi silný příliv a odliv. Kolem oběda byla voda vzdálená cca 200 metrů od původního břehu. Takže místo odpoledního plavání v oceánu máte možnost prozkoumat dno oceánu a korály. Kolem čtvrté hodiny je oceán zpátky. Spolu s ním ale přichází i silnější vítr, na který celý den čekají kitesurfisti. Po shlédnutí všech pobřeží, jsme se i přes zmíněný odliv, vítr a řasy na pláži shodli, že se nám východ líbí nejvíce. Je to místo, kde ještě vidíte Zanzibar takový, jaký je. Navíc je tu značně méně turistů než na severních plážích.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Jižní pláže: Na výlet s delfíny jsme vyplouvali z Kizimkazi a na Safari Blue z Fumby. Díky tomu jsme měli možnost vidět jižní pobřeží. Je tu méně hotelů možná i kvůli tomu, že jsou zde spíše útesy a přístup do oceánu tak není úplně ideální.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Západní pláže: Když jsme odplouvali na Prison Island ze Zanzibar City, viděli jsme prakticky jen pláž u přístavu. Takže pláže moc soudit nemůžeme. Ale fakt, že Zanzibar City je hlavní přístav nahrává tomu, že je tu největší provoz lodí. Pro milovníky lodí je to tedy asi to správné místo. Pokud ale chcete klidnou krásnou pláž s nádherným výhledem, který vám nekazí tankery a velké lodě, vyhnuli bychom se plážím v blízkosti hlavního města.

27711279_10213396693343144_833282387_o

Severní pláže: Klidný oceán a krásné čisté pláže. Ano, takové jsou severní pláže. Pokud tedy netoužíte po ničem jiném a nevadí vám více turistů, severní pláže jsou pro vás to pravé. Myslete ale na to, že většina aktivit (Jozani Forest, The Rock, Plavání s delfíny v Kizimkazi nebo celodenní výlet se Safari Blue) je ve středu nebo na jihu ostrova.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Doprava

Původně jsme plánovali, že si půjčíme auto nebo motorky a ostrov si projedeme. Stav hlavních silnic je až na výjimky velmi dobrý. Ale problém bylo značení a taky značné vzdálenosti. Například z Dongwe do Nungwi jsme to měli autem asi hodinu a půl autem. Nakonec jsme tedy využívali služeb místních taxikářů. Během cest jsme si s nimi povídali o místním životě, sledovali krajinu nebo dřímali po náročných výletech.

Pokud chcete vyzkoušet i místní dopravu, svezte se místním dala-dala. Jedná se o minibusy nebo nákladní auta. Cestování s dala-dala je velmi levné. Cesta do hlavního města z Dongwe nebo i Nungwi vyjde na 1 USD.

Lidé

Ať už jsme mluvili se zaměstnanci hotelu, průvodci, taxikáři, obsluhou v restauraci, s ženami na pláži, které prodávali své výrobky nebo s muži, kteří nabízeli výlety, nikdy se nám nestalo, že by byli nezdvořilí, agresivní nebo dokonce nebezpeční. Jsou to příjemní lidé, kteří se snaží poradit nebo pomoct a za každou odměnu jsou rádi. Nicméně na vás nenaléhají, abyste koupili. Mluví velmi slušně anglicky, takže se v pohodě domluvíte.

Výlety

Zanzibar nabízí velké množství pevninských i vodních aktivit. O plavání s delfíny, šnorchlování nebo celodenním výletu se dočtete více v tomto článku. Máte raději les nebo lokální restaurace, pak byste měli zavítat do Jozani Forest a do The Rock. Pokud si chcete prohlédnout Stone Town nebo poznávat místní ovoce a koření na Spice Tour, rozhodně si přečtete tento článek.

Jídlo a pití

Pokud jste milovníci kořeněného jídla, čerstvého ovoce a ryb, je Zanzibar pro vás to správné místo. Denně jsme jedli ryby a ovoce a cítili jsme se výborně. Čerstvost je prostě čerstvost. A džusy z právě vymačkaného ovoce nemají chybu. Vodu jsme pili pouze z plastových lahví. Pokud jsme si objednávali jiné nealko, často nám dávali balená brčka.

received_102132610089511191811178616.jpeg

Kilimanjaro a Serengeti

Pokud máme říct, co bychom udělali jinak, tak je to jediná věc. Až potom, co jsme si koupili letenky (přes Pelikan.cz) a ubytování  (přes Booking.com), jsme si začali lehce vyčítat, že jsme si nepřidali do plánu i Kilimanjaro a údajně nejkrásnější park Serengeti, které se nacházejí na pevninské části Tanzánie. Tak holt někdy příště a vy neopakujte naši chybu. 🙂

Doufáme, že vám tento i další články pomohly. Budeme rádi za zpětnou vazbu zde na stránkách, na Facebooku nebo na Instagramu. Sledujte nás a nezmeškejte tak další článek z našich cest.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s