6 dubnových dní v Dubaji – část 1.

Mnoho z našich přátel nám řeklo, že v Dubaji není co dělat – vždyť je tam jenom poušť, obchoďáky a hotely. Tak jsme o tom jeli přesvědčit sami v druhé půlce dubna roku 2017. Na konci výletu jsme byli moc spokojeni. Burj Khalifa, zpívající fontána, stará Dubaj, spice souk, den v poušti v rámci Dubai Desert Safari, plavání s delfíny v Atlantis the Palm a mnoho dalších zážitků během těch pár dní.

Počasí, víza, očkování a kultura

Dubaj je součástí Arabských emirátů. Dubaj jsme navštívili v roce 2017 a očkování ze zdravotních důvodů nebylo v době naší návštěvy nutné. Zdravotní zázemí a čistota je v Dubaji veliká, nicméně i přesto jsme byli jakožto pravidelní cestovatelé očkováni proti žloutence, tyfu a žluté zimnici. Více ohledně aktuální situaci naleznete na stránkách Avenieru centra pro očkovací medicínu.

Tak jako všechny muslimské krajiny světa, tak i pro Dubaj platí pár zásad o kterých je dobré vědět, než se tam vydáte. Nicméně Dubaj je metropolitní anemyslím si, že se tady zásady nějak zásadně kontrolují. Naše doporučení:

  • Oblečení – oblečení by mělo zakrývat nohy alespoň po kolena a měli byste mít zakrytá ramena.
  • Alkohol – V Dubaji je zakázané pití alkoholu na veřejnosti. Jsou zde hotely a restaurace, které mají licenci a můžou alkohol prodávat a nalévat. Nečekejte, že si v obchodu koupíte alkohol.
  • Klimatizace – Další věc, která stojí za zmínku, je obecně silná klimatizace v uzavřených prostorech. Pokud na to nejste zvyklí, vezměte si s sebou lehký svetr nebo mikinu do zásoby.
  • Metro – muži, dávejte pozor, do kterého vagónu nastupujete. Některé vagóny jsou vyhrazeny čistě pro ženy. Omylem jsme jako pár poprvé na poslední chvíli do takového vagónu nastoupili a pohledy žen nebyly zrovna pěkné. Zároveň je ale potřeba říct, že pohledy ale jiného typu, nebyly zase příjemné mně jako mně v mužském vagónu.
  • Pracovní týden – začíná v neděli a končí ve čtvrtek. Víkend je pátek a sobota. Podle toho se odvíjí taky aktivita lidí, nebo stavařů, kteří třeba v pátek nebo sobotu zaplaví místní pláže. Většinou jsou to zaměstnanci firem, kteří pochází z okolních států, Indie, Evropy nebo Pákistánu.

Hotel, ubytování a cesta

Do Dubaje jsme letěli přímým letem z Vídně se společností Emirates. Vzhledem k tomu, že nejlepší období pro návštěvu jsou jarní nebo podzimní měsíce, je dobré vybírat bydlení co nejdřív. Nás oslovil hotel, který se chlubí přívlastkem „druhý nejvyšší hotel světa“.

Rose Rayhaan by Rotana, lze objednat přes booking.com. Hotel nabízí strategickou polohu. Dá se dojít pěšky do centra, kde leží Burj Khalifa nebo Dubail Mall, kde je spousta obchodů. Na střeše hotelu je bazén, což se v horkých dnech může fakt hodit. Pokud se rozhodnete pro tento hotel, dejte si pozor na pár detailů. Náš pokoj byl otočený směrem ke 14 pruhové obousměrné dálnici Sheyk al Zayed road. Ze silnice šel hluk a byl slyšet až do postele. Toto doporučení se týká všech hotelů u této silnice. Pokud máte možnost, objednejte si pokoj který nesousedí s dálnicí nebo o to požádejte recepci. Kdo chce naopak do bydlení investovat, tak si v Dubaji přijde na své. Je tady široká nabídka extrémně luxusních hotelů – třeba v oblasti Souk Madinat, Jumeirah Beach, The Palm nebo Dubai Marina. Jsou to  skvělá a zajímavá místa, ale jsou vzdálená od centra. Takže pokud se budete chtít podívat do centra, tak musíte využít metro, tramvaje nebo si vzít taxi. Je důležité si uvědomit, že na místě, ked teď stojí Dubaj, tak jak ji známe my, město mrakodrapů s nejvyšší budovou světa, bylo sotva před padesáti lety pouze malé rybářské město. Takže si můžete být jistí, že hotely budou nové a moderní.

1. den v Dubaji – cesta, bazén, Burj Khalifa a zpívající fontána

Po příletu jsme neváhali a po odbavení zavazadel popadli taxi a vyrazili nejrychlejší cestou do hotela. Byl pozdní večer a těšili jsme se po celém týdnu do postele. Netrvalo dlouho a už jsme seděli na snídani, ze které jsme po dlouhé zimě v Praze běželi natěšení na dvanácté patro do bazénu. Bazén měl chlazenou vodu, kvůli tomu jaké bylo venku vedro. Naprosto jsme si to užívali, dali si pár drinků, oběd a odpoledne jsme vyrazili za prvním dobrodružstvím na Burj Khalifa.

Vzhledem k tomu, že Rose Rayhaan byl v pěší vzdálenosti od centra, tak jsme se tam prošli, zavítali do Dubai Mall, dali si oběd a místní speciality, kafe a vyslechli si volání Muezzina, který svolával věřící k modlitbě. Pro Evropana zvláštní zážitek, když se vše v obchodním domě zastaví a rozezní  se volání.

Posléze jsme vyrazili obdivovat nejvyšší budovu světa Burj Khalifa. Tady jsme ocenili, že jsme měli lístky koupené online již z domova dopředu. Na stránkách Burj Khalifa si můžete objednat konkrétní čas prohlídky. Máte možnost navštívit 124. a 125. patra nebo rovnou až do 148. , kde je taky venkovní vyhlídka. Rozhodně doporučujeme koupit si lístky dopředu, protože ušetříte peníze i čas. My jsme si vybrali variantu At the Top Sky a strategicky jsme zvolili čas na 19:00, kdy jsme přepokládali, že uvidíme město za světla, ale zároveň se mezitím setmí. Nicméně v sedm už byla takže doporučujeme jít o hodinu dříve. Zde si můžete zjistit, kdy v Dubaji vychází a zachází slunce.

Jakmile jsme dorazili k pokladnám, vyděsila nás obrovská fronta. Ulevilo se nám, že máme lístky již koupené a že můžeme rovnou vejít do salónku a užít si lokální občerstvení a počkat v klidu na náš čas prohlídky. 

Výtahem jsme byli nahoře za chvíli a naskytly se nám krásné výhledy na osvětlené město. Mrakodrapy, které se vám zdají ze země vysoké jsou zde daleko pod vámi. Poté jsme zamířili zpátky ke zpívající fontáně, která hraje každých 30 minut od 18:00 do 20:00 (o víkendech až do 21:00)

 

2. den –  Akvapark Aquaventure

Druhý den byl ve znamení vody a vodních aktivit. Vydali jsme se metrem do akvaparku Aquaventure, který se nachází hned vedle známého dubajského hotelu Atlantis The Palm, který je postavený na nově vzniklém ostrově ve tvaru palmy. Akvapark nabízí vyžití v rámci vodních atrakcí, divoké vody, skluzavek, ale také klidný relax na písečné pláži nebo například možnost plavání s delfíny, žraloky nebo lachtany. Dopředu jsme si koupili program s delfíny. Byl to naprosto skvělý zážitek. Byla to Janky druhá zkušenost s delfíny. První byla z ho dětství v Itálii. Druhá v rámci tohoto programu, kde společně s delfínem Katy plavala, tančila, točila se a dostala i pusu. Třetí zkušenost pak byla na Zanzibaru při plavání s divokými delfíny v oceánu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s